Jaka jest różnica między diamentem a brylantem?
Diament i brylant to ten sam naturalnie występujący w ziemi minerał. Brylantem nazywamy oszlifowany diament w formie okrągłej z pełnym szlifem brylantowym. W języku potocznym brylantem możemy nazwać również diamenty w innych szlifach np. owalnym czy szmaragdowym.
Czym jest pełny szlif brylantowy?
Szlif brylantowy został zapoczątkowany przez wyjątkowo symetryczny szlif Marcela Tolkovsky'ego w 1919 roku, a następnie po kilku drobnych zmianach w roku 1926 nazwany szlifem idealnym lub pełnym szlifem brylantowym. Charakteryzuje się znanym nam obecnie kształtem ze spiczastym koletem oraz okrągłą rondystą, a także minimum 32 fasetkami na górze i co najmniej 24 fasetkam na dole kamienia.
Czym jest zasada 4C?
4c to po prostu skrót od angielskich nazw czterech najważniejszych parametrów, które decydują o wartości danego kamienia. Są to carat, color, clarity i cut, czyli: karat, barwa, czystość i szlif.
Karat:
"Masę kamieni szlachetnych, w tym także diamentów, określa się w karatach metrycznych (ct). Jeden karat został zdefiniowany jako 200 mg, czyli 0,2 g. Masę diamentu podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia.
Barwa:
Diamenty o barwach typowych, które oceniane są w skali od D do Z, najrzadsze i najbardziej cenione są kamienie o barwie D, czyli całkowicie bezbarwne. Skala określająca stopień bezbarwności diamentów została ustalona przez GIA i jest powszechnie stosowana. Różnice w typowych barwach diamentów są bardzo subtelne, dlatego stopień bezbarwności określa się w specjalnych warunkach oświetleniowych oraz porównując do wzorców.
Czystość:
Diamenty na ogół mają znamiona wewnętrzne (nazywane inkluzjami), jak również znamiona zewnętrzne (zwane skazami), które czynią każdy kamień wyjątkowym i niepowtarzalnym. Znamiona diamentów o czystości P1, P2, P3 rzeczoznawca dostrzeże bez lupy, natomiast znamiona kamieni o czystości SI, VS lub VVS – dopiero przy użyciu specjalistycznej lupy o dziesięciokrotnym powiększeniu. Do najrzadszych należą diamenty o czystości LC, których inkluzje nie są dostrzegalne nawet przy zastosowaniu lupy. O tym, do jakiej klasy czystości diament zostanie przypisany, decyduje m.in. liczba inkluzji i skaz, ich rozmieszczenie, wielkość, łatwość dostrzegania oraz ich wpływ na brylancję.
FL (Flawless) - zupełnie czyste, wolne od charakterystycznych znamion wewnętrznych oraz znamion zewnętrznych.
IF (Internally Flawless) - czyste, wolne od znamion wewnętrznych.
VVS (Very, Very Small Inclusions) - bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia (inkluzje) widoczne tylko pod mikroskopem przy bardzo dokładnym badaniu przez specjalistę.
VS (Very Small Inclusions) - nieznaczne, drobne znamiona wewnętrzne widoczne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Niewidoczne gołym okiem.
SI (Small Inclusions) - małe inkluzje czyli dostrzegalne znamiona wewnętrzne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Kamienie w tej klasie czystości polecane są klientom, którzy szukają równowagi pomiędzy wartością estetyczną pierścionka a ceną. W Polsce to najczęściej spotykane kamienie, osadzane w biżuterii.
I1 (P1), I2 (P2) oraz I3 (P3) (Included) - kamienie o niskiej klasie czystości z zanieczyszczeniami widocznymi gołym okiem przez laika.
Szlif:
Tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniałą brylancję. To zjawisko powstaje w wyniku całkowitego wewnętrznego odbicia i rozszczepienia promieni świetlnych, jak również odbicia światła od zewnętrznych powierzchni (faset). Podczas oceny szlifu dokładnej analizie podlegają kształt, proporcje oraz wykończenie szlifu. Ocenia się je w skali: bardzo dobre, dobre, średnie i słabe. Tylko wyjątkowo starannie wykonany szlif może sprawić, by światło przenikające przez diament uwalniało jego wewnętrzny ogień. Wśród kamieni można wyróżnić kamienie o szlifie brylantowym okrągłym, czyli brylanty, oraz o kształtach fantazyjnych, takich jak: schodkowy, owal, markiza, gruszka, serce."
Certyfikaty
Kamienie, które oprawiamy w naszej pracowni posiadają międzynarodowe certyfikaty czołowych laboratoriów t.j. GIA, IGI czy HRD. Oprócz szczegółowych danych dotyczących kamienia na certyfikacie znajduje się także unikatowy numer raportu, który można sprawdzić online na stronie danego laboratorium.
Netografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_4C
https://www.gia.edu/gem-lab-service/diamond-grading