Epoką wiktoriańską nazywamy okres 64 lat, w których Wielką Brytanią rządziła królowa Wiktoria Hanowerska (1837-1901). Była jedną z najdłużej panujących monarchiń w historii i przyczyniła się do niezwykłego rozwoju swojego państwa.
Dziś chcemy przybliżyć Wam ikoniczne prezenty biżuteryjne, których kunsztem się zachwycamy. Pragniemy podkreślić, iż skupiamy się na biżuterii, a nie relacji pomiędzy jej użytkownikami, które - w odróżnieniu od biżuterii - nie zawsze były wieczne.
Biżuteria żałobna. Brzmi intrygująco, prawda? Czym tak naprawdę jest?
Słownik pojęć jubilerskich.
W czasach elżbietańskich w Anglii, ale też w Niemczech, Francji i Irlandii częstym wyborem pierścionka zaręczynowego był "gimmel ring". Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "gemmelus", co można tłumaczyć jako "bliźniak".
„Dewizka” to zdrobnienie od "dewizy", czyli pierwotnie hasła widniejącego na szlacheckim herbie lub - jeśli brać pod uwagę etymologię francuską - od słowa "dévise" - oznaczającego nie sam napis, ale całe godło lub herb.
'Posy' rings były dawane jako dowód miłości, ale też i przyjaźni, najczęściej na upamiętnienie wyjątkowego wydarzenia. Zazwyczaj wybranemu napisowi towarzyszył grawerunek daty.
Diamenty, jak mało które inne kamienie, współcześnie kojarzą się z zaręczynami. Kto i kiedy zapoczątkował tę modę?
Największym powodzeniem cieszyła się biżuteria odnosząca się do wyznań miłosnych. Ten typ biżuterii był szczególnie popularny wśród sekretnych kochanków.
Diament i brylant to ten sam naturalnie występujący w ziemi minerał. Brylantem nazywamy oszlifowany diament w formie okrągłej z pełnym szlifem brylantowym.