darmowa wysyłka na terenie kraju od 450 pln

Szukaj

DIAMENTY

  • Jaka jest różnica między diamentem a brylantem?

Diament i brylant, to ten sam naturalnie występujący w ziemi minerał. Brylantem nazywamy oszlifowany diament w formie okrągłej z pełnym szlifem brylantowym. W języku potocznym brylantem możemy nazwać również diamenty w innych szlifach np. owalnym czy szmaragdowym.

  • Ocena diamentów - zasada 4C

Skrót 4C pochodzi od angielskich słów: carat, colour, clarity i cut (karat, kolor, czystość, szlif). To właśnie te cztery parametry decydują o wartości kamienia. 

Karat:
"Masę kamieni szlachetnych, w tym także diamentów, określa się w karatach metrycznych (ct). Jeden karat został zdefiniowany jako 200mg, czyli 0,2grama. Masę diamentu podaje się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Ma ona istotny wpływ na wartość kamienia."

Barwa:
"Diamenty o barwach typowych, które oceniane są w skali od D do Z, najrzadsze i najbardziej cenione są kamienie o barwie D, czyli całkowicie bezbarwne. Skala określająca stopień bezbarwności diamentów została ustalona przez GIA i jest powszechnie stosowana. Różnice w typowych barwach diamentów są bardzo subtelne, dlatego stopień bezbarwności określa się w specjalnych warunkach oświetleniowych oraz porównując do wzorców."

Czystość:
"Diamenty na ogół mają znamiona wewnętrzne (nazywane inkluzjami), jak również znamiona zewnętrzne (zwane skazami), które czynią każdy kamień wyjątkowym i niepowtarzalnym. Znamiona diamentów o czystości P1, P2, P3 rzeczoznawca dostrzeże bez lupy, natomiast znamiona kamieni o czystości SI, VS lub VVS – dopiero przy użyciu specjalistycznej lupy o dziesięciokrotnym powiększeniu. Do najrzadszych należą diamenty o czystości LC, których inkluzje nie są dostrzegalne nawet przy zastosowaniu lupy. O tym, do jakiej klasy czystości diament zostanie przypisany, decyduje m.in. liczba inkluzji i skaz, ich rozmieszczenie, wielkość, łatwość dostrzegania oraz ich wpływ na brylancję.

Najrzadziej spotykane w obrocie:
FL (Flawless)- zupełnie czyste, wolne od charakterystycznych znamion wewnętrznych oraz znamion zewnętrznych.
IF (Internally Flawless) - czyste, wolne od znamion wewnętrznych.

W obrocie:
VVS (Very, Very Small Inclusions)- bardzo, bardzo małe zanieczyszczenia (inkluzje) widoczne tylko pod mikroskopem przy bardzo dokładnym badaniu przez specjalistę.
VS (Very Small Inclusions) - nieznaczne, drobne znamiona wewnętrzne widoczne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Niewidoczne gołym okiem.
SI (Small Inclusions) - małe inkluzje czyli dostrzegalne znamiona wewnętrzne w badaniu przy dziesięciokrotnym powiększeniu. Kamienie w tej klasie czystości polecane są klientom, którzy szukają równowagi pomiędzy wartością estetyczną pierścionka a ceną. W Polsce to najczęściej spotykane kamienie, osadzane w biżuterii.
I1 (P1), I2 (P2) oraz I3 (P3) (Included) - kamienie o niskiej klasie czystości z zanieczyszczeniami widocznymi gołym okiem przez laika."

Szlif:
"Tylko dzięki właściwemu oszlifowaniu diamentu można dostrzec jego wspaniałą brylancję. To zjawisko powstaje w wyniku całkowitego wewnętrznego odbicia i rozszczepienia promieni świetlnych, jak również odbicia światła od zewnętrznych powierzchni (faset). Podczas oceny szlifu dokładnej analizie podlegają kształt, proporcje oraz wykończenie szlifu. Ocenia się je w skali: bardzo dobre, dobre, średnie i słabe. Tylko wyjątkowo starannie wykonany szlif może sprawić, by światło przenikające przez diament uwalniało jego wewnętrzny ogień. Wśród kamieni można wyróżnić kamienie o szlifie brylantowym okrągłym, czyli brylanty, oraz o kształtach fantazyjnych, takich jak: schodkowy, owal, markiza, gruszka, serce."
Link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_4C

Link: https://www.gia.edu/

Cena zestawu: %bundleSum%
Anuluj